Historie zachycená na skle – skleněné negativy v muzejních sbírkách

 

Běliště
Výstava s názvem Historie zachycená na skle – Skleněné negativy v muzejních sbírkách je jedním z výstupů několikaletého projektu s názvem Brána do světa sbírek, na kterém spolupracuje Muzeum Českého ráje v Turnově s Muzeem keramiky v polském Boleslavci. Součástí projektu byla také spolupráce s Městským muzeem v Železném Brodě, pro které byla v Turnově zdigitalizována jeho sbírka skleněných negativů. Stejně tak bylo učiněno v blízkých Semilech. Práci nově vybudovaného turnovského digitálního pracoviště, které si dalo za prvořadý cíl zpracovat zdejší skleněné negativy, je možné shlédnout na právě prezentované putovní výstavě představující staré obrazy ze Železného Brodu, Semil, polského Boleslavce a práce turnovských fotografů.
 
Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu spolupráce INTERREG Česká republika – Polsko 2014–2020.
 

Josef Řezáč – Jirkov– Železný Brod – výroba moderní bižuterie

Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
od 8. března 2020

Neprávem pozapomenutou osobnost Josefa Řezáče, jednoho z prvních absolventů sklářské školy a úspěšného podnikatele – výrobce moderní bižuterie a jeho úspěšnou firmu připomínáme malou výstavou ve sklářské expozici muzea. Na výstavě představujeme ukázky z jeho bohatého sortimentu skleněné bižuterie, ale i šperky z drahých kamenů, stříbrné tepané brože i smaltované brože jeho dcery Hany, absolventky železnobrodské sklářské školy, jejíž připravované zapojení do rodinné firmy zmařil únorový převrat v roce 1948.

 

Sklářské symposium LSD 2020

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Výsledná díla pěti účastníků devátého ročníku sklářského symposia Letní sklářská dílna můžete vidět ve sklářské expozici městského muzea. Symposium se odehrávalo v huti sklářské školy, kde tvořili Markéta Šílená, Zuzana Kubelková, RAdek Brezar a Lukáš Jabůrek a v dílnách železnobrodské firmy Detesk, kde realizoval své návrhy Tomáš Plesl.
 
Letní sklářská dílna 2020 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu, firmy Detesk a Libereckého kraje.
 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!