Letní sklářská dílna 2017

Výstavu výsledků 6. ročníku sklářského symposia Letní sklářská dílna můžete shlédnout ve sklářské expozici Městského muzea. Po pěti proběhlých ročnících, které se odehrávaly v huti sklářské školy, byl pro změnu letošní ročník letní sklářské dílny ve znamení malovaného skla. A protože jsme upustili i od společného tématu, měli vyzvaní výtvarníci ve své tvorbě naprosto volnou ruku. Pozvání na LSD 2017 přijali: studio Cave Canem – Petra Kučerová a Jiří Kučera, Zdena Hušková a Eva Vlasáková.

Zdeněk Juna sklo – obrazy – grafika

Městská galerie Vlastimila Rady, náměstí 3. května 1, Železný Brod
2. září – 1. října 2017

Podzimní sklářskou výstavu věnujeme osobnosti malíře a grafika Zdeňka Juny, jenž by v letošním roce oslavil 120. narozeniny. Zdeněk Juna spojil svůj tvůrčí život na dlouhých dvanáct let s Železným Brodem a železnobrodskou sklářskou školou. Byl jedním z „otců zakladatelů“ školy a svým výtvarným projevem, pedagogickým působením a rozvíjením zušlechťovacích technik ovlivnil na dlouhou dobu podobu železnobrodského skla. V Železném Brodě zanechal několik výtvarných děl, která můžeme ve veřejných budovách obdivovat do dnešních dnů. Výběr z jeho široké tvorby sklářské, ale i malířské a grafické bude až do 1. října vystaven v Městské galerii Vlastimila Rady.

 

 

 

Píseň strašlivá a mnohé další – kramářské tisky ze Scheybalovy sbírky Muzea Českého ráje v Turnově

4. července – 1. října 2017
Městské muzeum v Železném Brodě – Běliště

 
Výstava Píseň strašlivá vás seznámí s kramářskými tisky od A do Z. Dozvíte se, čím byly kramářské tisky a písničky pro naše předky, o čem informovaly, kdo je šířil a proč, jak žili písničkáři a najdete zde také množství ukázek z kramářských textů. Ačkoliv to na první pohled nemusí být zřejmé, kramářská produkce je také zajímavým a informacemi nabitým materiálem pro dnešní badatele. Na výstavě se dozvíte proč. A kdo ví – třeba po zhlédnutí výstavy odhalíte v mnoha dodnes zpívaných písničkách jejich kramářský původ.
 
 

Jiřina Pastrnková – výstava

do 1. října 2017
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Výstavou uměleckého skla železnobrodské firmy Pastrnek připomínáme osobnost výtvarnice Jiřiny Pastrnkové, absolventky železnobrodské sklářské školy, od jejíhož úmrtí v září 1987 uplyne v letošním roce 30 let.
Práce Jiřiny Pastrnkové i další díla z její firmy můžete vidět nejen na této výstavě, ale i ve stálé expozici muzea.
 

Vyšel katalog sbírky skla a bižuterie!

 

Městské muzeum vydalo reprezentativní katalog svých sbírek skla a bižuterie, který ilustruje historii sklářské výroby v Železném Brodě a blízkém okolí. Na stodvacetiosmi stranách se v šesti tematických kapitolách představují předměty charakteristické pro zdejší sklářskou výrobu – skleněné figurky, tavené plastiky, umělecké sklo i bižuterie. Fotografiím předchází text o historii sbírky skla a texty shrnující historii sklářské školy, uvádějící přehled meziválečných sklářských podnikatelů a Železnobrodského skla. Vůbec poprvé se tak dostává ke čtenářům ucelenější přehled o sklářské výrobě na Železnobrodsku.

Katalog si můžete za cenu 100Kč zakoupit v prodejně muzea na náměstí 3. května během otevíracích hodin muzea. Případně volejte na tel. 483 389 081.

 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!