Prázdninové Běliště

Strávit příjemné dopoledne se svými dětmi v klidném prostranství roubeného domu Běliště můžete o středách a čtvrtcích v obou prázdninových měsících.

Ve středu v čase od 10.00 do 11.30 se můžete zapojit do „PIMPRLENÍ S LENKOU“. Na krátkou pohádku naváže řemeslná dílnička , kde si děti budou moci vyrobit loutku či maňáska . Vstupné je dobrovolné, platí se symbolický příspěvek na materiál výrobku, který si odnesete domů. Akci pořádá Lenka Hřibová ze spolku Semínko země ze Semil. Probíhá v těchto dnech: 10. 7.  Vodnická svatba,  17. 7. Pohádka o červené lodičce, 31.7. Indiánská pohádka,  7. 8. Jak se vychovávají malí medvědi, 14. 8. Smolíček.

Každý čtvrtek v červenci a srpnu od 9.00 do 12.00 probíhají „LETNÍ ČTVRTKY NA BĚLIŠTI“, které pořádá rodinné centrum Andílek ze Železného Brodu. Těšit se můžete  na tvůrčí dílničky s tématikou eko osvěty a bezobalové doby.

Těšíme se na Vás!

 

                                 

Jan Hrubý – grafika a kreslený humor

 
Běliště
1. června – 4. srpna 2019
 
Grafik Jan Hrubý představuje svou výtvarnou tvorbu na Bělišti již podruhé. Kromě knižních ilustrací – vícebarevných linorytů ke knize Ondřeje Sekala, volné grafické tvorby, vystavuje i kreslené vtipy pro periodikum Katolický týdeník.

 
Jan Hrubý (*1945) je český grafik a karikaturista. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. Od roku 1967 publikoval své grafické a karikaturní práce v mnoha novinách a časopisech: Mladý svět (osm ze zadní stránky MS), Stadion, Květy, Technický magazín, Psychologie dnes a v mnoha jiných. Od roku 2016 kreslí pro Katolický týdeník. Jeho práce jsou publikovány i ve společných albech kresleného humoru: Veletucet a Prazdroj českého kresleného humoru. Věnuje se i knižní ilustraci. (zdroj: wikipedie)

 
Výstava se koná ve spolupráci s Ludmilou Infeldovou a Martinem Tomeškem
 


Nové přírůstky do sbírky skla

 

sklářská expozice od 2. února 2019
 
Výstava představuje výběr z téměř tří stovek předmětů, které za posledních pět let přibyly do sbírky skla Městského muzea. Mezi nimi jsou nejpočetněji zastoupena díla žáků sklářské školy, sériově produkované výrobky Železnobrodského skla, a také výsledky z proběhlých ročníků sklářského symposia Letní sklářská dílna. Symposiální práce jsme do výstavy záměrně nevybrali, protože již mnohokrát vystaveny byly a přednost dostaly předměty dosud neprezentované. Mimo výše zmíněných prací žáků sklářské školy (broušené a hutně tvarované sklo) a výrobků Železnobrodského skla, se jedná i o předměty výjimečné a ojedinělé, často se zajímavým původem. Kupříkladu reprezentativní váza, kterou u příležitosti výročí vzniku Československé republiky navrhl Ladislav Přenosil pro železnobrodskou firmu Františka Halamy. Dalším unikátním předmětem je podmalba na skle Zdeňka Juny vytvořená u příležitosti slavnostního otevření budovy železnobrodské sklářské školy v roce 1926. Na výstavě jsou zastoupeny i tradiční železnobrodské figurky, ovšem v netradičním pojetí podle návrhu turnovského malíře Dalibora Matouše. A nechybějí ani zástupci královské disciplíny zušlechťování skla – rytiny, na příkladech váz loužnické firmy Františka Toma a železnobrodského výrobce Rudolfa Hlouška.
 

Letní sklářská dílna 2018

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
V letošním roce proběhl již sedmý ročník sklářského symposia Letní sklářská dílna. V malířské a figurkářské dílně sklářské školy a poprvé v historii symposia také v dílně firmy Detesk tvořilo v srpnu a září pět vyzvaných umělců svá díla. Pozvání na symposium přijali Jitka Havlíčková, Kamila Parsí Žďárská, David Hanvald, David Mazanec a Tomáš Rýdl. Výsledky jejich práce můžete shlédnou ve sklářské expozici městského muzea.
 
Letní sklářská dílna 2018 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu.

Vyšel katalog sbírky skla a bižuterie!

 

Městské muzeum vydalo reprezentativní katalog svých sbírek skla a bižuterie, který ilustruje historii sklářské výroby v Železném Brodě a blízkém okolí. Na stodvacetiosmi stranách se v šesti tematických kapitolách představují předměty charakteristické pro zdejší sklářskou výrobu – skleněné figurky, tavené plastiky, umělecké sklo i bižuterie. Fotografiím předchází text o historii sbírky skla a texty shrnující historii sklářské školy, uvádějící přehled meziválečných sklářských podnikatelů a Železnobrodského skla. Vůbec poprvé se tak dostává ke čtenářům ucelenější přehled o sklářské výrobě na Železnobrodsku.

Katalog si můžete za cenu 100Kč zakoupit v prodejně muzea na náměstí 3. května během otevíracích hodin muzea. Případně volejte na tel. 483 389 081.

 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!