Jana Kasalová jr. – Vzkazy odjinud

 
květen: sobota – neděle 9 – 12 a 13 – 16 hodin
Městské muzeum v Železném Brodě – Běliště
22. května – 1. června 2018
 
Jana Kasalová jr. pochází ze Železného Brodu. Studovala malířství u profesora Jiřího Načeradského (žáka Vlastimila Rady) na Fakultě výtvarných umění v Brně a postgraduální studium umění na Universidad Complutense v Madridu a Cuence ve Španělsku. Žila a tvořila v Londýně, Paříži a New Yorku, samostatně vystavuje doma i v zahraničí. Věnuje se především kresbě a malbě, tvorbě audiovizuálních instalací, videoartu a fotografii. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá interpretací krajiny a kartografe, těla a lidské stopy v krajině, nebo pojmem zvířete a proměny v něj. Jejím hlavním tématem je objevování jako proces, hledání lidské orientace ve skutečném prostoru a čase. V kapli Svatého Jana Nepomuckého na Poušti a na Bělišti představí výběr z kreseb, které se zabývají počátkem života, písma a paměti.
 
www.kasalova.eu

 

foto Karel Cudlín

 

Ludvík Dvořáček – Český ráj

 

květen: úterý – neděle 9 – 12 a 13 – 16 hodin
Městské muzeum v Železném Brodě – Běliště
 
Pobyt v Českém ráji inspiroval brněnského grafika a knižního ilustrátora Ludvíka Dvořáčka k vytvoření cyklu 10 grafických listů s motivy z Českého ráje. Zachytil na nich nejznámější dominanty i romantické partie našeho překrásného kraje
Malíř, grafik a ilustrátor Ludvík Dvořáček se narodil 18. srpna 1895 v Brně. Studoval na Vysokém učení technickém v Brně a na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Augusta Brömse a Maxe Švabinského. Za svůj dlouhý život vytvořil bezpočet grafických děl, ve kterých uplatnil nejrůznější grafické techniky (lept, mezzotintu, litografii, dřevořez, linoryt a další techniky). Kromě prezentovaného cyklu Český ráj vytvořil i další tematické soubory – Olomouc, Trenčín, Rujana a vytvořil i desítky dalších jednotlivých grafických listů. Mimo této tvorby ilustroval knihy a časopisy a upravoval i bibliofilské edice. Podnikl studijní cesty do Dalmácie, Německa a Švédska. Ludvík Dvořáček zemřel 2. července 1972
 

 

Letní sklářská dílna 2017

 
květen:úterý – neděle 9 – 12 a 13 – 16 hodin
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Výstavu výsledků 6. ročníku sklářského symposia Letní sklářská dílna můžete shlédnout ve sklářské expozici Městského muzea. Po pěti proběhlých ročnících, které se odehrávaly v huti sklářské školy, byl pro změnu letošní ročník letní sklářské dílny ve znamení malovaného skla. A protože jsme upustili i od společného tématu, měli vyzvaní výtvarníci ve své tvorbě naprosto volnou ruku. Pozvání na LSD 2017 přijali: studio Cave Canem – Petra Kučerová a Jiří Kučera, Zdena Hušková a Eva Vlasáková.
 
Letní sklářská dílna 2017 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu.

Jiřina Pastrnková – výstava

Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
duben: čtvrtek, sobota – neděle 9 – 12 a 13 – 16 hodin

Výstavou uměleckého skla železnobrodské firmy Pastrnek připomínáme osobnost výtvarnice Jiřiny Pastrnkové, absolventky železnobrodské sklářské školy, od jejíhož úmrtí v září 1987 uplynulo v loňském roce 30 let.
Práce Jiřiny Pastrnkové i další díla z její firmy můžete vidět nejen na této výstavě, ale i ve stálé expozici muzea.

Vyšel katalog sbírky skla a bižuterie!

 

Městské muzeum vydalo reprezentativní katalog svých sbírek skla a bižuterie, který ilustruje historii sklářské výroby v Železném Brodě a blízkém okolí. Na stodvacetiosmi stranách se v šesti tematických kapitolách představují předměty charakteristické pro zdejší sklářskou výrobu – skleněné figurky, tavené plastiky, umělecké sklo i bižuterie. Fotografiím předchází text o historii sbírky skla a texty shrnující historii sklářské školy, uvádějící přehled meziválečných sklářských podnikatelů a Železnobrodského skla. Vůbec poprvé se tak dostává ke čtenářům ucelenější přehled o sklářské výrobě na Železnobrodsku.

Katalog si můžete za cenu 100Kč zakoupit v prodejně muzea na náměstí 3. května během otevíracích hodin muzea. Případně volejte na tel. 483 389 081.

 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!