100 let republiky

 
Městská galerie Vlastimila Rady
náměstí 3. května 1, Železný Brod
27. října – 25. listopadu 2018
 
Výstava pořádaná u příležitosti letošního jubilea vzniku samostatného československého státu 28. října 1918 připomene nejen akt samotného vyhlášení státu, ale také události, které ke vzniku Československa vedly. Výstava rovněž ukáže politické, hospodářské a sociální proměny v době 1. světové války, vznik československých legií v Rusku, Francii a Itálii. Připomenuty budou též boje o územní integritu mladé republiky v letech 1918-1919, kdy muselo být pohraničí, Slovensko a Těšínsko vybojováno. Část výstavy bude věnována dobovým regionálním dějinám, včetně působení Železnobrodské setniny na Tanvaldsku nebo návštěvě prezidenta Tomáše G. Masaryka v Pojizeří. Výstava v souhrnu představí tuto významnou dějinnou etapu s využitím sbírkových předmětů a ukáže významné fenomény doby i poněkud zapomenuté detaily.
Výstava se koná s finanční podporou Libereckého kraje.

 

Medžugorje

 
Výstava fotografií Jana Voběrka v národopisné expozici muzea na Bělišti.
 
Soubor fotografií českobudějovického fotografa Jana Voběrka vznikl neplánovaně při návštěvě poutního místa zjevení Panny Marie v Medžugorje v Hercegovině. Na fotografiích zachytil cestu rozmanitých poutníků k soše Panny Marie na hoře Podbrdo.

 
Voběrek

Sklo inspirované republikou

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Nadšené budování nové republiky, hledání jejího nového osobitého výtvarného stylu, ale také blížící se ohrožení její existence v roce 1938, se odrazily i v tvorbě profesorů železnobrodské sklářské školy a místních sklářských firem. Exponáty ze sbírek muzea můžete vidět ve sklářské expozici.

 

Letní sklářská dílna 2018

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
V letošním roce proběhl již sedmý ročník sklářského symposia Letní sklářská dílna. V malířské a figurkářské dílně sklářské školy a poprvé v historii symposia také v dílně firmy Detesk tvořilo v srpnu a září pět vyzvaných umělců svá díla. Pozvání na symposium přijali Jitka Havlíčková, Kamila Parsí Žďárská, David Hanvald, David Mazanec a Tomáš Rýdl. Výsledky jejich práce můžete shlédnou ve sklářské expozici městského muzea.
 
Letní sklářská dílna 2018 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu.

Vyšel katalog sbírky skla a bižuterie!

 

Městské muzeum vydalo reprezentativní katalog svých sbírek skla a bižuterie, který ilustruje historii sklářské výroby v Železném Brodě a blízkém okolí. Na stodvacetiosmi stranách se v šesti tematických kapitolách představují předměty charakteristické pro zdejší sklářskou výrobu – skleněné figurky, tavené plastiky, umělecké sklo i bižuterie. Fotografiím předchází text o historii sbírky skla a texty shrnující historii sklářské školy, uvádějící přehled meziválečných sklářských podnikatelů a Železnobrodského skla. Vůbec poprvé se tak dostává ke čtenářům ucelenější přehled o sklářské výrobě na Železnobrodsku.

Katalog si můžete za cenu 100Kč zakoupit v prodejně muzea na náměstí 3. května během otevíracích hodin muzea. Případně volejte na tel. 483 389 081.

 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!