Sklo inspirované republikou

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Nadšené budování nové republiky, hledání jejího nového osobitého výtvarného stylu, ale také blížící se ohrožení její existence v roce 1938, se odrazily i v tvorbě profesorů železnobrodské sklářské školy a místních sklářských firem. Exponáty ze sbírek muzea můžete vidět ve sklářské expozici.

 


 

Jana Kasalová jr. – Vzkazy odjinud

 
Městské muzeum v Železném Brodě – Běliště
22. května – 2. září 2018
 
Jana Kasalová jr. pochází ze Železného Brodu. Studovala malířství u profesora Jiřího Načeradského (žáka Vlastimila Rady) na Fakultě výtvarných umění v Brně a postgraduální studium umění na Universidad Complutense v Madridu a Cuence ve Španělsku. Žila a tvořila v Londýně, Paříži a New Yorku, samostatně vystavuje doma i v zahraničí. Věnuje se především kresbě a malbě, tvorbě audiovizuálních instalací, videoartu a fotografii. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá interpretací krajiny a kartografe, těla a lidské stopy v krajině, nebo pojmem zvířete a proměny v něj. Jejím hlavním tématem je objevování jako proces, hledání lidské orientace ve skutečném prostoru a čase. V národopisné expozici Městského muzea na Bělišti představí výběr z kreseb, které se zabývají počátkem života, písma a paměti.
 
www.kasalova.eu

 

foto Karel Cudlín

 

Letní sklářská dílna 2017

 
Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice
 
Výstavu výsledků 6. ročníku sklářského symposia Letní sklářská dílna můžete shlédnout ve sklářské expozici Městského muzea. Po pěti proběhlých ročnících, které se odehrávaly v huti sklářské školy, byl pro změnu letošní ročník letní sklářské dílny ve znamení malovaného skla. A protože jsme upustili i od společného tématu, měli vyzvaní výtvarníci ve své tvorbě naprosto volnou ruku. Pozvání na LSD 2017 přijali: studio Cave Canem – Petra Kučerová a Jiří Kučera, Zdena Hušková a Eva Vlasáková.
 
Letní sklářská dílna 2017 se konala za finanční podpory Města Železného Brodu.

Dny lidové architektury Libereckého kraje 21. a 22. července 2018

 
Městské muzeum se prostřednictvím své národopisné expozice na Bělišti i letos zapojilo do programu Dny lidové architektury Libereckého kraje. Během dvou víkendových dní budete kromě Běliště moci navštívit dalších 14 objektů lidové architektury, které v mnoha případech nejsou veřejnosti běžně přístupné. Letáček s informacemi o jednotlivých objektech naleznete zde.

Vyšel katalog sbírky skla a bižuterie!

 

Městské muzeum vydalo reprezentativní katalog svých sbírek skla a bižuterie, který ilustruje historii sklářské výroby v Železném Brodě a blízkém okolí. Na stodvacetiosmi stranách se v šesti tematických kapitolách představují předměty charakteristické pro zdejší sklářskou výrobu – skleněné figurky, tavené plastiky, umělecké sklo i bižuterie. Fotografiím předchází text o historii sbírky skla a texty shrnující historii sklářské školy, uvádějící přehled meziválečných sklářských podnikatelů a Železnobrodského skla. Vůbec poprvé se tak dostává ke čtenářům ucelenější přehled o sklářské výrobě na Železnobrodsku.

Katalog si můžete za cenu 100Kč zakoupit v prodejně muzea na náměstí 3. května během otevíracích hodin muzea. Případně volejte na tel. 483 389 081.

 

ŽIVOT NA BĚLIŠTI. Hra pro celou rodinu!

Život na Bělišti je název nové interaktivní hry pro děti, rodiče i prarodiče, která hravou formou provede po národopisné expozici Městského muzea v Železném Brodě.
 

Na Bělišti na vás čeká Bróža, kluk narozený před sto lety, který bude vaším průvodcem po Bělišti a povypráví vám o své rodině a životě. Připravil si pro vás spoustu zábavných úkolů a šifer, s nimiž budete pátrat po starobylém nápisu. Přijďte se s ním seznámit, nudit se určitě nebudete!