Letní sklářská dílna 2013

Železnobrodská střední uměleckoprůmyslová škola sklářská přivítala již podruhé několik výtvarníků, designérů a uměleckých sklářských řemeslníků na druhém pokračování sympozia, jehož jmenovatelem je společné téma „prostřený stůl“. Za značné pozornosti studentů a pedagogů se v prvním zářijovém týdnu uskutečnilo tvůrčí setkání v podobě třídenního vzorování u školní sklářské pece Hedvika.

1. den – pondělí 2. září 2013
Ve školní sklářské huti vzorovali dva výtvarníci Alena Matějka a Marcel Mochal.
Alena Matějka (*1966) patří mezi sklářské výtvarnice známé nejenom u nás, ale také v zahraničí. Pro sympozium LSD 2013 navrhla soubor skleněných talířů, podnosů na noze a skleněných vík. K realizaci využila výhradně křišťálovou sklovinu, někdy kombinovanou s optickými dekory. Její soubor navozuje atmosféru poklidného domácího prostředí a vzpomínek na nedělní odpoledne trávených u našich babiček. Její návrhy realizovali sklářští mistři Lukáš Šulc a Jaroslav Bukovský.
Sklo je materiál, kterým lze navodit iluzi bublající vody v po okraj naplněných nádobách. Veřejnost se tak může těšit na instalaci atypických stolních nádob od Marcela Mochala (*1978), který je nechal záměrně vytvarovat z plného skla. Návrhy Marcela Mochala zrealizovali sklářský mistr Emil Matějka a Jan Bohuslav.

2. den –  úterý 3. září 2013
Každý, kdo se dnes zajímá o současný design zná jména Jakub Berdych a Maxim Velčovský. Oba designéři, mimo jiné zakladatelé studia Qubus, přijali pozvání pořadatelů a připravili sérii návrhů na téma „prostřený stůl“.
Masivní mísy a vázy z křišťálového skla od Maxima Velčovského (*1976) realizoval tým sklářů Lukáše Šulce a Jaroslava Bukovského. Postupně, za tepla spojované valouny skla ve výsledku vytvořily výraznou organickou strukturu, umocněnou optikou křišťálového skla.
Pro designérský přístup Jakuba Berdycha (*1971) je charakteristický humor a nadsázka. Často pracuje s klasickými artefakty, které parafrázuje a znovu uvádí do života – ze starého vzniká nové. V rámci železnobrodského sympozia vznikly různé typy váz, hutnicky ručně tvarovaných anebo foukaných do kovových forem.
Sklářský výtvarník Oldřich Plíva (*1946), známý především v oblasti tavené skleněné plastiky, se v posledních letech pravidelně zúčastňuje také sklářských sympozií. Na zadané téma navrhl a díky sklářům Emilu Matějkovi a Janu Bohuslavovi zrealizoval soubor váz ve tvaru stlačené koule. Estetickou i řemeslnou zajímavostí jsou plastické výstupky orientované dovnitř dutiny tvaru.

3. den –  středa 4. září 2013
Třetí den sympozia se vzorování ve školní sklářské huti účastnily dva pracovní týmy.
Výtvarník Jan Bohuslav (*1975) navrhl a ve spolupráci s Lukášem Šulcem a Jaroslavem Bukovským zrealizoval objemné mísy. Působivého prolínání barev dosáhli několikanásobným obalováním v předem a pro tento účel připravených šupinkách skla.
Sklářský mistr Martin Štefánek (*1969) vzoroval skleněný objekt podle vlastního návrhu. Nápomocni mu byli Michal Janecký a Emil Matějka. Téma „prostřený stůl“ uchopil s nadsázkou a zasadil jej do říše zvířat. Prostřený stůl je v jeho pojetí „hostina supa hodujícího na mršině buvola“. Realistická plastika s ohromujícím množstvím detailů zaujala řadu návštěvníků již při své realizaci.

Vyvzorovaná díla je nezbytné dokončit také brusičsky. Na dokončení se podíleli zkušení brusiči skla Robert Hušek, Lubomír Majšajdr a Drahoš Netolička.
Všechna díla se po skončení výstavy stávají majetkem Městského muzea v Železném Brodě a obohatí jeho sbírku současného skla.

převzato z www.sklenenemestecko.cz