100 let republiky

Městská galerie Vlastimila Rady
náměstí 3. května 1, Železný Brod
27. října – 25. listopadu 2018

Výstava pořádaná u příležitosti letošního jubilea vzniku samostatného československého státu 28. října 1918 připomene nejen akt samotného vyhlášení státu, ale také události, které ke vzniku Československa vedly. Výstava rovněž ukáže politické, hospodářské a sociální proměny v době 1. světové války, vznik československých legií v Rusku, Francii a Itálii. Připomenuty budou též boje o územní integritu mladé republiky v letech 1918-1919, kdy muselo být pohraničí, Slovensko a Těšínsko vybojováno. Část výstavy bude věnována dobovým regionálním dějinám, včetně působení Železnobrodské setniny na Tanvaldsku nebo návštěvě prezidenta Tomáše G. Masaryka v Pojizeří. Výstava v souhrnu představí tuto významnou dějinnou etapu s využitím sbírkových předmětů a ukáže významné fenomény doby i poněkud zapomenuté detaily.
Výstava se koná s finanční podporou Libereckého kraje.