Dny lidové architektury 2020

V letošním roce se uskuteční 8. ročník celorepublikové akce Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. Roubený dům Běliště bude ve dnech 25. a 26. července 2020 od 9. do 17. hodiny přístupný pro návštěvníky zdarma a navíc se stane hlavním objektem Dnů lidové architektury Libereckého kraje.

Národopisná expozice na Bělišti bude pro návštěvníky otevřena v sobotu a v neděli v čase od 9 do 17 hodin. Komentované prohlídky expozice s průvodcem proběhnou v sobotu i v neděli ve dvou časech – od 10. a 15. hodiny. Pro zapálené zájemce o lidovou architekturu je připraven komentovaný okruh po památkové rezervaci Trávníky, který odstartuje od Běliště v sobotu i v neděli ve 13 hodin. Rodiče s dětmi spolu mohou strávit hezký čas u hry „Život na Bělišti“, při které po nálezu 12 šifer odhalí záhadu starého nápisu na záklopovém prkně domu. Nejen rodiny s dětmi se mohou těšit na odpolední pohádky od 14. hodiny. V sobotu sehraje loutkový soubor Vozichet z Jablonce nad Nisou příběh o hledání ženicha „ Malý, hubený a jednooký“ a v neděli divadlo Rolnička z Liberce „Barevnou pohádku“. Děti se budou moci zapojit i do výtvarné dílny, kterou si pro ně připraví Lenka Hřibová ze Semínka země. V čase od 13. do 16. hodiny si mohou z přírodních materiálů vyrobit tyčkovou loutku. V sobotu od 10. do 17. hodiny budou moci návštěvníci obdivovat zručnost paní Ivety Dandové, která se zabývá pletením košíků z orobince, a řezbářský um pana Břetislava Jansy, který předvede výrobu originálních dřevěných lžic. Pár kroků od Běliště se nachází Minimuzeum skleněných betlémů, které bude možné navštívit oba víkendové dny od 9. do 17. hod. Milovníci skla a bižuterie zde budou mít příležitost vyrobit si vlastní šperk v korálkové dílně nebo si zakoupit výrobek firmy Kortan v prodejně minimuzea.

LETÁČEK