Novinky ve sbírce skla

Městské muzeum v Železném Brodě – sklářská expozice

Výstavu novinek ve sbírce skla doplnily nové exponáty. Získali jsme skvělé malované vázy ze 60. let 20. století, které vznikly ve sklářské škole pod vedením Jana Novotného a Vlasty Maryškové a malovanou jardinieru ze stejného období z Železnobrodského skla. Vystavena je také unikátní číše navržená studentkou sklářské školy Karlou Kákonovou ke stému výročí založení sklářské školy. Číše byla v limitovaném počtu deseti kusů realizována firmou Detesk. Sklářský výtvarník Václav Řezáč daroval muzeu své autorské nápojové sklo – nápojový set Eccentric a skleničky ExCLUSIVE. V letošním roce jsme od příbuzných fenomenálního rytce skla Bohumila Vele z Vrátu dostali unikátní dar v podobě více než sedmi desítek sádrových odlitků jeho rytin do skla. Většina z nich byla provedena pro Josefa Drahoňovského podle jeho návrhu, ale mezi odlitky jsou vlastní autorské návrhy B. Vele. Tento dar je naprostým unikátem a my slibujeme, že jej představíme na rozsáhlejší výstavě.