Zvolte jazyk

Letní sklářská dílna 2024

Letní sklářská dílna 2024
Letní sklářská dílna 2024

Kreativní dialog umělců a sklářských řemeslníků, aktuální přístupy ve sklářské tvorbě, experimentální technologie v praxi, inspirace pro žáky sklářské školy i jejich pedagogy – takto lze charakterizovat již 13. ročník sklářského sympozia Letní sklářská dílna, které se bude konat 17.–19. června 2024 v Železném Brodě.

Pouze několik dní budou mít umělci k tomu, aby ve spolupráci se sklářskými řemeslníky převedli svou ideu do skleněného materiálu. Realizace se uskuteční v převažující míře v železnobrodské sklářské škole. Své technologické zázemí, materiál a ruce sklářů poskytne pro jednoho z účastníků sympozia, již posedmé, sklářská firma Detesk. Veřejnosti bude zpřístupněna nejatraktivnější část průběhu sympozia – tvorba umělců ve školní sklářské huti – a to ve dnech 17. – 19. června 2024. Volně dostupné budou také přednášky o tvorbě jednotlivých umělců. Tyto autorské prezentace se uskuteční v aule sklářské školy ve dnech 18. a 19. června 2024 vždy od 17 hodin.
Organizátoři 13. ročníku Letní sklářské dílny letos pozvali celkem sedm účastníků – čtyři z České republiky a tři z Norska. Jsou jimi: František Janák (CZ), Heidi Kristiansen (NOR), Cathinka Mæhlum (NOR), Ladislav Oliva ml. (CZ), Mette Paalgard (NOR), Ludmila Šikolová (CZ) a Lukáš Šulc (CZ).
Za dobu trvání sympozia tvořilo v Železném Brodě již 70 umělců a umělkyň, kteří rozšířili muzejní sbírku svými díly, z nichž mnohá mohou návštěvníci vidět v rámci nově otevřené expozice skla v Městském muzeu. Letošní ročník sklářského sympozia se uskuteční díky finanční podpoře Fondů EHP a Norska a navazuje na předchozí tříletou spolupráci s touto severskou zemí.

Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec