Zvolte jazyk

Letní sklářská dílna 2023

 

Sklářské sympozium Letní sklářská dílna vytváří již dvanáctým rokem platformu pro kreativní dialog a sdílení know-how v oblasti uměleckého skla. Principem i cílem sympozia je posilování spolupráce mezi tvůrci, kteří vzájemně debatují o aktuálních tématech, realizují své výtvarné idee, získávají a vyměňují si zkušenosti. Během několika málo dní umělci pracují na svých dílech ve zdejší sklářské škole. Tato díla vznikají také díky dovednostem uměleckých řemeslníků – sklářských mistrů a brusičů, kteří se na realizaci významnou mírou podílejí.

Organizátoři 12. ročníku letos přivítají celkem sedm účastníků. Sympozium se opět koná v mezinárodním formátu, protože dvě umělkyně přicestují z Norska. Do tohoto projektu se již pošesté zapojuje firma Detesk, která opět vytvořila technologické a materiálové zázemí pro jednoho ze sedmi účastníků.

Pro veřejnost je volně přístupná nejatraktivnější část sympozia – tvorba ve sklářské huti (pondělí–středa od 7.00 do 13.00). Veřejnost má možnost navštívit také prezentační přednášky o tvorbě jednotlivých umělců – tyto prezentace jsou volně přístupné a uskuteční se ve školní aule vždy od 17 hodin.

Zúčastní se ho renomovaní sympozisté z obou zemí, včetně Jeanne-Sophie Aas z Norska, která se sympozia účastní již potřetí, a čeští umělci jako Jan Exnar, Milan Krajíček a Soňa Třeštíková. Kromě toho se na sympoziu představí Kari Mølstad z Norska a Studio IRDS (Ingrid Ráčková & David Suchopárek). Martin Grosman realizuje svůj projekt na půdě firmy Detesk.

Mezinárodní sklářské sympozium zajišťuje v převážné míře Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská. Akce je významnou měrou podpořena z Fondů EHP, dále na sympoziu spolupracuje Město Železný Brod a sklářské firmy Destesk a Studio Lhotský.

Vernisáž výstavy výsledků sympozia proběhne jako doprovodná akce slavnosti Skleněné městečko v sobotu 16. 9. v 15 hodin v budově městského muzea.

Pokud máte zájem stát se součástí tohoto fascinujícího setkání uměleckého skla, Letní sklářská díla 2023 jsou pro vás ideální příležitostí. Uvidíme se tam!

 

 

fotografie ze smutecniho vence
detail smutecniho vence
detail smutecniho vence II
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec