Zvolte jazyk

Sklářství a muzea: Norsko

 

Část našeho muzejního týmu z Městského muzea v Železném Brodě jela na přelomu dubna a května 2024 do Norska sbírat zkušenosti a navazovat nové bilaterální vztahy. Naše muzeum tak navázalo na úspěšný projekt „Spojeno sklem!“, v jehož rámci došlo k významné rekonstrukci sklářské expozice muzea.

Dlouhodobá spolupráce mezi námi a norskou sklářskou komunitou přinesla za poslední tři roky významné obohacení obou stran, jak po umělecké, tak i po technické stránce. Čtyři talentované sklářské výtvarnice z Norska se účastnily každoročního sklářského sympozia Letní sklářská dílna, které pořádáme. V Oslu jsme se přesvědčili, že se práce těchto výtvarnic i díky návštěvě symposia posunula správným směrem.

 

Navštívili jsme akci Oslo Open, což je zajímavá událost, během níž jsou umělecká studia a ateliéry otevřené pro veřejnost. Oslo Glass Studio, které založily účastnice našeho sklářského sympozia Jeanne-Sophie Aas a Kjersti Johannesen, se této akce také účastnilo. Otevřená studia a dílny jsou pro návštěvníky a potenciální kupce důležitým faktorem.

 

Významnou inspirací byla i návštěva dvou sklářských studií v Lillehameru, které využívá sklářská výtvarnice Kari Molstad. Jedno studio, sloužící jako showroom, je umístěno v městské budově v centru města, kde se nacházejí showroomy i jiných umělců. Druhé studio je součástí rozsáhlého městského komplexu Fabrikken, kde je mnoho dalších uměleckých dílen a ateliérů. Prostor Fabrikken zároveň slouží jako prostor pro koncerty, výstavy a jiné akce a je veřejnosti přístupný. V obou případech je nájem velmi nízký, což významně umělcům ulehčuje uměleckou realizaci.

 

Zdenek Juna
Nová expozice
interier muzea

Navštívili jsme sklárnu Hadeland Glassverk, která je od Osla vzdálená asi hodinu cesty. Sklárna byla založena v roce 1762 a je nejstarším nepřetržitě fungujícím průmyslovým podnikem v Norsku. Součástí sklárny je i muzeum, obchody, kavárny a restaurace. Tento koncept, spojující produkci s turismem, by mohl být velmi funkční i u nás, jelikož v něm vidíme obrovský potenciál rozvoje.

 

Dalšími z míst, která jsme v Oslu a okolí navštívili, bylo Nasjonalmuseet, centrum Romano Kher a národopisná expozice v Mauhaugenu. Schůzky s kurátory těchto institucí by mohly přispět k budoucí spolupráci, jejímž cílem by byla revitalizace národopisné expozice našeho Městského muzea – Běliště.

 

Lofoty leží asi 200 km za polárním kruhem. Kromě hor, ledu, moře a losů zde pracují i čtyři skláři, což je na počet obyvatel Lofot neuvěřitelné číslo. Navštívili jsme ty skláře, kteří se v červnu 2024 zúčastní našeho sklářského sympozia Letní sklářská dílna.

Letní sklářské dílny se zúčastní Mette Pagaard a Heidi Kristiansen, které mají svoji dílnu a showroom ve vesničce Henningsvær. Tyto sklářky naprosto do důsledku využívají potenciálu turistického ruchu. Výsledkem je, že samotná sklářská dílna je vidět přímo z prodejny, takže návštěvníci vidí, jak vznikají skleněné objekty. Navíc je prostor neuvěřitelně čistý a designový, takže turisté neodolají a sklo si zakoupí.

 

Zdenek Juna
Nová expozice
interier muzea

 

Podobný podnikatelský koncept má i Cathinka Maehlum, která se symposia také zúčastní. I ona má svoji prodejnu propojenou s dílnou a klade důraz na detail i estetiku, což jistě zvyšuje prodej. Pracuje s barvami zvolenými dle Aurory Borealis, což je velmi vyhledávaný atmosférický jev mezi turisty.

 

Sklářská huť Vikten leží ve vesničce, kam vede jen slepá cesta, a i přesto se tam díky dobrému marketingu turisté vypraví. Majitel hutě Anders Tangrand zatavuje do skleněných objektů kusy kamenů křemíku, které sbírá po okolních horách. Tento nápad, jak si odvézt domů kus Lofot, je výborný. Anders navíc přizpůsobil tvary a tloušťku váz tak, aby se vešly do kufru do letadla a aby se nerozbily. Prodej je na Lofotách vymyšlen do nejhlubšího detailu, protože jinak by obchodníci neměli šanci uspět.

 

Lofotský národopis se skládá z historie Vikingů a severského rybářství. Především vikingské muzeum Borg nás zaujalo živou ukázkou tradičního života Vikingů. Tyto ukázky výroby v muzeu zastávají studenti humanitních oborů, především experimentální archeologie. Studijní stáž tak velmi chytře slouží i účelům muzea. V tomto případě jsme navázali užitečné kontakty, které jistě využijeme pro budoucí spolupráci mezi muzei.

Tato bilaterální aktivita byla plně podpořena Fondy EHP a Norska, které umožňují rozvoj kulturních organizací, jež by si jej jinak nemohly dovolit.

 

Zdenek Juna
Nová expozice
interier muzea
Zdenek Juna
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec