Zvolte jazyk

O muzeu

Chceme být moderní paměťová instituce a tak se zcela ztotožňujeme s definicí muzea, která byla přijatá 24. 8. 2022 na generální konferenci ICOM PRAGUE 2022. “Muzeum je stálá nezisková instituce ve službách společnosti, která odborně zpracovává, sbírá, konzervuje, interpretuje a vystavuje hmotné i nehmotné dědictví. Muzea jsou otevřená veřejnosti, přístupná a inkluzivní. Podporují a rozvíjejí rozmanitost a udržitelnost, fungují a komunikují eticky, profesionálně a za účasti různých komunit. Nabízejí rozličné podněty pro vzdělávání, potěšení, reflexi a sdílení vědomostí.“


Historie a současnost muzea Železný Brod

Historie a současnost

Městské muzeum v Železném Brodě je dnes přirozeným centrem paměti železnobrodského sklářství a centrem uchovávání a prezentace místní lidové kultury. V současné době muzeum realizuje projekt Spojeno sklem!, v jehož rámci vybudujeme zcela novou interaktivní expozici. Podstatou projektu je oživení místní sklářské tradice díky spojení s ostatními subjekty, které ve městě fungují a mají co dočinění se sklem. Kromě projektu se nadále věnujeme badatelské a výstavní činnosti, pořádáme různé akce a do akcí zapojujeme širokou i odbornou veřejnost.

více zde


Sbírky v muzeu Železný Brod

Sbírky

Sbírkový fond muzea obsahuje 12 podsbírek. Mezi nejobsáhlejší podsbírky patří pochopitelně podsbírka skla a podsbírka etnografie. Nicméně ani ostatní podsbírky nejsou zanedbatelné a obsahují řadu zajímavých exemplářů. Mezi podsbírky muzea dále patří podsbírky archeologie, bižuterie, militaria, obrazy, plastiky, přírodniny, textil, fotografie, pohlednice.

více zde


Dokumenty muzea Železný Brod

Dokumenty

Výroční zprávy, logo, zřizovací listina a další...

více zde


Badatelna muzea Železný Brod

Badatelna

Sbírkový fond, archiválie, muzejní knihovna a další oddělení pro odbornou veřejnost.

více zde


Prodejna muzea Železný Brod

Prodejny

V našich muzejních obchodech si můžete vybrat z množství místního zboží a z řady populárně naučných knih. V budově sklářské expozice můžete vybírat mezi rozličnými skleněnými produkty místní výroby. Nabízíme nejen drobné skleněné figurky, ale i velké hutně tvarované, vybírat můžete mezi skleněnými šperky, přívěsky a korálky různých velikostí. V muzejním obchodě na Bělišti nabízíme především místní rukodělné výrobky jako jsou výrobky z keramiky, dřevěné hračky, textilní tašky, chňapky, zástěrky, nebo také kovová autíčka Kovap. Vybírat můžete z řady malebných pohledů od Jiřího Škopka. Mezi oblíbené radosti patří domácí požehnání, náprstky, zvonečky či srdíčka.

více zde


Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec