Zvolte jazyk

Letní sklářská dílna 2024 – přednášky

Podvečerní přednášky o autorské tvorbě symposistů v aule sklářské školy.

 

úterý 18. června 2024

17.00 František Janák

18.00 Ladislav Oliva

19.00 Ludmila Šikolová

 

středa 19. června 2024

17.00 Mette Paalgard

18.00 Heidi Kristiansen

19.00 Cathinka Mæhlum

 

 

Sklářství a muzea: Norsko

 

Část našeho muzejního týmu z Městského muzea v Železném Brodě jela na přelomu dubna a května 2024 do Norska sbírat zkušenosti a navazovat nové bilaterální vztahy. Naše muzeum tak navázalo na úspěšný projekt „Spojeno sklem!“, v jehož rámci došlo k významné rekonstrukci sklářské expozice muzea.

Letní sklářská dílna 2024

Letní sklářská dílna 2024

Kreativní dialog umělců a sklářských řemeslníků, aktuální přístupy ve sklářské tvorbě, experimentální technologie v praxi, inspirace pro žáky sklářské školy i jejich pedagogy – takto lze charakterizovat již 13. ročník sklářského sympozia Letní sklářská dílna, které se bude konat 17.–19. června 2024 v Železném Brodě.

Leporela autorky Barbory Tydlitátové

 

V muzejní prodejně na náměstí máme pro návštěvníky úplnou novinku. Autorská leporela Barbory Tydlitátové. 

Jizerskohorské draho-kámky jsou dva příběhy v podobě leporela a čtyř vložených pohledů. Jsou součástí širšího uměleckého projektu Glassglomerate, který sleduje lokální geologickou kuriozitu Jablonecka a Železnobrodska: před-spotřební odpad sklářského a bižuterního průmyslu, který se "vsakuje" do místní krajiny. Tou je následně pohlcen, přetvářen a znovu vyvrhován. Sbírání těchto sklářských reliktů, tzv. "pokládků", je po generace magicky přitažlivá činnost pro malé i velké, místní i navštěvující. Projekt Glassglomerate je občasně mapován na instagramové adrese strep_(mezera)_ . První příběh, Hornina Hrudka, nahlíží na horninu budoucnosti jako na živou bytost, která skrze sen prožívá zkušenost z období svého vzniku - antropocénu. Druhý příběh mapuje zážitky Ulity Lady, která se jednoho dne náhodou stává úkrytem pro drahocenné pokládky. Oba příběhy se prolínají po křivce ulity, a spirálovitě tak vstupují do našeho lineárního vnímání času. Příběhy jsou ilustrovány fotografiemi s nádechem divadelních kulis. Každé leporelo zdobí korálek či skleněný knoflík, relikt nalezený v krajině.

LSD 2023
LSD 2023
LSD 2023

 

 

 

 

 

 

 

Výstava LSD 2023

 

Výsledky sympozia Letní sklářské dílny 2023 jsou nyní k vidění ve sklářské expozici. Uvidíte práce zahraničních sklářských výtvarníků i výsledky renomovaných českých uměleckých sklářů.

Nová expozice: prvotřídní vizuální zážitek

 

Naše nová expozice uměleckého skla slibuje prvotřídní vizuální zážitek pro všechny návštěvníky. Při realizaci nové expozice jsme kladli důraz na hledání nejoptimálnějších světelných podmínek, které jsou pro expozici skleněných exponátů zásadní. Správné světlo je totiž pro nacítění skleněných exponátů ten nejdůležitější faktor.

Hotel Cristal

 

Výstava shrnuje více než osmdesátiletou historii železnobrodského hotelu Cristal a umožňuje tak nahlédnout do nitra jedné z dominant Železného Brodu, která byla v minulosti kulturním a společenským centrem města a v současné době je již několik let veřejnosti nepřístupná.

Výstavu můžete zhlédnout v národopisné expozici na Bělišti do 17. března 2024.

 

 

stavba hotelu
Hotel Cristal
restaurace hotelu Cristal

Publikace Brodec a Volha

 

Muzeum v Železném Brodě vydalo dvě publikace, které se zaměřují na historii města a jeho dědictví. První publikace s názvem "Volha byl náš přístav" pojednává o legendární hospodě, která stála na malém náměstí až do své demolice. Tento hostinec existoval celých 130 let a publikace nabízí množství fotografií a příběhů, které se týkají jeho historie. Místní obyvatelé si stále pamatují na tuto hospodu jako na jakési centrum města a místo, kde se scházeli lidé různých vyznání a zájmů. Hospoda Volha neodmyslitelně patří do dějin Železného Brodu.

Druhá publikace s názvem "Brodec, obrázky z historie městské čtvrti" se věnuje jedné z městských čtvrtí Železného Brodu. Připomíná její první známé obyvatele, zabývá se průmyslovým i stavebním vývojem a jistou poetiku nalézá i v betonových zákoutích sídliště na Vápence. Publikace je plná fotografií a dokumentů, které zachycují historické okamžiky tohoto kouzelného místa. Čtenáři se dozví mnoho zajímavostí o tom, jak se tato část města vyvíjela v průběhu let a jak se proměňovala její architektura.

Publikaci "Volha byl náš přístav" můžete zakoupit za 120 Kč a publikaci "Brodec, obrázky z historie městské čtvrti" za 175 Kč. Tyto publikace jsou k dostání v otevíracích hodinách Běliště nebo v infocentru města.

Tyto publikace zaujmou všechny, kteří se zajímají o historii Železného Brodu a jeho dědictví.  Pokud chcete získat další informace o městě a jeho historii, rozhodně doporučujeme navštívit Běliště a prohlédnout si tyto publikace osobně.

 

Volha

Na Vapence

Mapa Brodec

Brodec 2

Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec