Zvolte jazyk

Nová expozice: prvotřídní vizuální zážitek

 

Naše nová expozice uměleckého skla slibuje prvotřídní vizuální zážitek pro všechny návštěvníky. Při realizaci nové expozice jsme kladli důraz na hledání nejoptimálnějších světelných podmínek, které jsou pro expozici skleněných exponátů zásadní. Správné světlo je totiž pro nacítění skleněných exponátů ten nejdůležitější faktor.

 

V sále Libenského a Brychtové jsou skleněné plastiky umístěny v měkkém rozptýleném denním světle tak, aby vynikla jejich monumentalita a zároveň křehkost. Část expozice je naopak bez přístupu denního světla a jednotlivé exponáty jsou nasvícené tak, aby vynikly jemné rytiny, malba, či precizní broušení. Výstavní plochu rozšiřujeme nově o expozici železnobrodského figurkářství, kterou návštěvníkům podáváme neobvyklou formou.

 

Pro naše nejmenší návštěvníky jsme připravili dětský koutek, kde si mohou užít navlékání korálků a zapojit se do tvůrčích aktivit. Interaktivní pracovní listy a hra o skle na dotykových displejích zpříjemní čas strávený v muzeu a přiblíží jim fascinující svět skleněných výtvorů. V dětském koutku je pro děti přichystána rozměrná kuličkodráha, od které se nebudou chtít odtrhnout.

 

V muzeu budete moci zhlédnout kultovní krátké filmy o skle, jako například Inspiraci od Karla Zemana nebo Skleněnou suitu od Karla Barocha. Na interaktivních displejích se dozvíte více o železnobrodském sklářství, jeho historii a technikách.

 

Nemůžete odcházet s prázdnou! Naše muzejní prodejna nabízí zboží od místních sklářů, které si můžete odnést jako jedinečný suvenýr nebo originální dárek. K mání budou i tiskoviny v podobě publikací, katalogů, knih, monografií, brožur či pohlednic a chybět nebudou ani turistické suvenýry.

 

Těšíme se na vaši návštěvu a věříme, že naše nová expozice uměleckého skla vás okouzlí a poskytne vám nezapomenutelný kulturní zážitek.

Zdenek Juna
Nová expozice
interier muzea

Slavnostní otevření nové expozice

Chystáme slavnostní otevření nové sklářské expozice muzea, které proběhne 1. března 2024 v 17.00. Jste srdečně zváni!

 

Muzeum prošlo komplexní rekonstrukcí, přičemž byla věnována pozornost jak modernizaci prostor, tak vytvoření zcela nové interaktivní expozice. Naši malí návštěvníci se mohou těšit na nový dětský koutek, ve kterém se nachází unikátní kuličkodráha na skleněné kuličky.

 

Slavnostní otevření začne v 17.00 vernisáží v Městském muzeu, doprovázenou živou hudbou v produkci ZOR - Kotlárovci. Oslavy se poté přesunou do místního KC Kino, kde bude večer a v noci probíhat bohatý kulturní program.

 

Již od 19.00 se koná cyklus prezentací "Sklo a nový kabát" powered by PechaKucha. Na této akci, charakterizované krátkými a výraznými prezentacemi, se představí zajímaví hosté, kteří se podělí o své názory a zkušenosti s tématem. Interaktivní část večera slibuje být inspirativním zážitkem pro všechny návštěvníky. Po skončení prezentací je na pořadu afterparty s hudbou mixovanou DJ Svenem Jansenem, která potrvá až do pozdních nočních hodin. Přijďte a oslavte společně s námi obnovení našeho místního kulturního pokladu!

 

Expozice PF 2024
Jednací místnost pf 2024
Slavnostní otevření

Kořeny a kultura

Výstava připomene nejen dvacáté páté výročí od otevření nové národopisné expozice, ale představí instituci místního muzea a proměny, kterými za více než 150 let své existence prošla. Výstavu můžete zhlédnout v národopisné expozici na Bělišti od 5. září až do konce roku 2023.

 

 

Jana Kasalová st.
Jana Kasalová st.
Jana Kasalová st.

Muzejní prodejna na Bělišti

 

V muzejní prodejně na Bělišti jsme rozšířili sortiment o nové produkty od místních řemeslníků a dobročinných organizací.

Od Levandulovny nabízíme voňavou kosmetiku vyrobenou z levandule z Jizerských hor, od charitativní organizace Ssuubo máme v nabídce ručně vyráběné ošatky a od Krasohrátek kreativní sady na výrobu hraček. Pokud hledáte zajímavou keramiku, rozhodně se podívejte na produkty od firmy Věci z peci, včetně jejich nádherných petrolejek.

Kromě nových výrobků nabízíme také publikace týkající se historie Železného Brodu a pohledy od Jiřího Škopka a dalších autorů.

Přijďte si vybrat z široké nabídky regionálních řemeslných výrobků a objevte krásy Běliště, kde se zastavil čas!

 

Volha

Na Vapence

Mapa Brodec

Brodec 2

Publikace Brodec a Volha

 

Muzeum v Železném Brodě vydalo dvě publikace, které se zaměřují na historii města a jeho dědictví. První publikace s názvem "Volha byl náš přístav" pojednává o legendární hospodě, která stála na malém náměstí až do své demolice. Tento hostinec existoval celých 130 let a publikace nabízí množství fotografií a příběhů, které se týkají jeho historie. Místní obyvatelé si stále pamatují na tuto hospodu jako na jakési centrum města a místo, kde se scházeli lidé různých vyznání a zájmů. Hospoda Volha neodmyslitelně patří do dějin Železného Brodu.

Druhá publikace s názvem "Brodec, obrázky z historie městské čtvrti" se věnuje jedné z městských čtvrtí Železného Brodu. Připomíná její první známé obyvatele, zabývá se průmyslovým i stavebním vývojem a jistou poetiku nalézá i v betonových zákoutích sídliště na Vápence. Publikace je plná fotografií a dokumentů, které zachycují historické okamžiky tohoto kouzelného místa. Čtenáři se dozví mnoho zajímavostí o tom, jak se tato část města vyvíjela v průběhu let a jak se proměňovala její architektura.

Publikaci "Volha byl náš přístav" můžete zakoupit za 120 Kč a publikaci "Brodec, obrázky z historie městské čtvrti" za 175 Kč. Tyto publikace jsou k dostání v otevíracích hodinách Běliště nebo v infocentru města.

Tyto publikace zaujmou všechny, kteří se zajímají o historii Železného Brodu a jeho dědictví.  Pokud chcete získat další informace o městě a jeho historii, rozhodně doporučujeme navštívit Běliště a prohlédnout si tyto publikace osobně.

 

Volha

Na Vapence

Mapa Brodec

Brodec 2

Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec