Zvolte jazyk

Romové a sklo

Klademe důraz na objektivitu poznání, proto jsou pro nás důležité i dějiny a postoje menšin. V Železném Brodě žije početná romská komunita, o jejíž roli v našem regionu donedávna nemělo muzeum prakticky žádné informace. Proto jsme formou rozhovorů uskutečnili výzkum na téma „železnobrodští Romové a sklo“. Podařilo se nám získat informace o životě místních Romů a o jejich roli v procesu železnobrodské sklářské výroby, které jsme shrnuli v publikaci Železnobrodští Romové a sklo, která je ke stažení zde. Tímto výzkumem náš zájem nekončí a v budoucnu se nadále chceme zaměřovat na historii, život a postoje místních menšin.

V září 2022 proběhla výstava Poskládáno ze skla / Sthodo la skľenčinatar skleněných obrazů Rudolfa Dzurka. Tento originální romský výtvarník zpracovával nejen tradiční romské motivy, ale i motivy ze svého vlastního života. Vzácné obrazy Rudolfa Dzurka nám laskavě zapůjčilo Muzeum romské kultury, které je též partnerem projektu. Vernisáž výstavy byla nezapomenutelná pro všechny přítomné. V Městské galerii Vlastimila Rady snad nikdy nebylo tak živo. Během vernisáže zatančila romská taneční skupina Bengale Manusha a k poslechu a k následnému spontánnímu tanci hrál Patrik Kotlár a spol.

Uskutečnily se tři workshopy se sklářskou tématikou určené primárně pro romské děti. Workshopy probíhaly ve spolupráci se SUPŠS v Železném Brodě a vedly je zkušené lektoky. Děti vyráběly vánoční ozdoby, malovaly na sklo a pracovaly s drobnou skleněnou drtí. 

 

fotografie ze smutecniho vence
detail smutecniho vence
detail smutecniho vence II
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec