Zvolte jazyk

Bilaterální spolupráce

Do projektu se zapojily čtyři norské sklářské výtvarnice, které se postupně účastní sklářského sympozia – letní sklářské dílny, která se koná každé září ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v Železném Brodě. V roce 2021 se LSD (Letní sklářská dílna) účastnila Jeanne-Sophie Aas, která je zároveň PR manažerkou projektu v Norsku. V rámci sklářského sympozia zrealizovala několik  objektů z křišťálového skla s neobvyklými optickými dekory. Překvapila nás šíří svých řemeslných dovedností. V Železném Brodě strávila týden. Vyjma sympozia se účastnila nejedné sklářské akce. Sotva dorazila do Železného Brodu, rovnou šla na vernisáž výstavy X let sklářského sympozia, kterou pořádalo naše muzeum, druhého dne se vydala na Sklářskou pouť na Kristiánově, navštívila studio Lhotský a atd. V Norsku pak pomáhá šířit věhlas železnobrodského skla.

LSD 2022 se účastnily již tři norské sklářské výtvarnice. Kromě J. S. Aas to dále byly Ida Siebke a Kjersti Johannessen. Ida obohatila naše skláře o novou technologii při realizaci svého uměleckého díla. Kjersti vytvořila objekty, jejichž podstata vynikla následně v brusičské dílně. Norské výtvarnice absolvovaly studijní cestu po sklářských dílnách v Železném Brodě a v rámci večerních přednášek představily své umělecké koncepty a přístupy.

Již nyní je jisté, že došlo k úzkému provázání mezi železnobrodskou a norskou sklářskou komunitou. V mezinárodní propagaci železnobrodského skla vidíme budoucnost.

I my jsme podnikli studijní cestu do Norska. Trvala pět dní a vrátili jsme se obohaceni o nové vnímání přístupu k řízení a propagaci muzea. Velmi nás obohatil rozhovor s ředitelem New Munch museet v Oslu s panem Stain Olav Henrichsonnem. Nahlédli jsme pod pokličku sklářů z Osla a posílili naše vzájemné profesní vztahy. V Norském muzeu lidového umění (Norsk Folkmuseet) jsme se nechali inspirovat moderními přístupy k prezentaci národopisu.

 

 

fotografie ze smutecniho vence
detail smutecniho vence
detail smutecniho vence II
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec