Zvolte jazyk

6/2023: Jarmark v 70tých letech

 

Exponát měsíce tentokrát představuje vzácný pohled do minulosti Železnobrodského jarmarku v 70. letech 20. století. Jarmark s sebou nese bohatou tradici, která se váže na jarmareční právo, a je tak neodmyslitelnou součástí místní historie.

Exponát měsíce června tvoří soubor čtyř černobílých fotografií, které zachycují autentické momentky z Železnobrodského jarmarku. Každá z nich nám otevírá okno do minulosti a umožňuje nám procházet se ulicemi a atmosférou tohoto specifického období.

První fotografie nás zavede k zídkám u potoku Žernovníku, kde se před námi objevuje starší žena v šatech a se šátkem na hlavě. S úsměvem pózuje u stánku. Za ní stojí dům čp. 143, který dnes již neexistuje.

Druhá fotografie nás zavede na mostek přes Žernovník, kde se mezi davem nachází tatáž starší žena. Zvědavě se dívá směrem k fotografu, zatímco za ní je zachycen pohled na Knopovsko čp. 45.

Třetí fotografie nám představuje rodinu, která se nachází na chodníku mostu přes Jizeru. Rodiče spolu se třemi dětmi dřepí na chodníku a pozorně sledují dění kolem sebe. V pozadí se táhne řada domů, kterou korunuje Paříkovsko.

Poslední, čtvrtá fotografie nás vtáhne do života místních obyvatel. Skupina tří mužů posedává venku u stolu, přičemž se opírají o ramena a drží v rukou kelímky s pivem. Jejich usměvavé tváře a neformální pohoda nám okamžitě připomínají svébytnou atmosféru jarmarku.

Jarmarky mají v Železném Brodě dlouhou tradici. V dnešní době je zahajován slavnostním předáním klíče od města jarmarečníkům starostou. Tento symbolický akt odkazuje na dávnověké rituály, které byly praktikovány za účelem očisty společnosti. Jednou za rok byl řád symbolicky sesazen a zavládl chaos. Těmto slavnostem se ve starověkém světě říkalo bakchanálie. Během slavností se lidé oddávali alkoholu a jiným opojným látkám. Tento rituál, sloužil k očištění společnosti, obnově harmonie a znovunastolení pořádků.

Železnobrodský jarmark představuje důležitou součást místního kulturního dědictví. V průběhu let se vyvinul z tradičního trhu na rozsáhlou událost, která přitahuje návštěvníky z celého regionu. Během jarmarku se na ulicích města rozprostírají stánky plné různorodého zboží, řemeslných výrobků, tradičních pochoutek a dalších lákavých nabídek. Atmosféra je naplněna živými barvami, vůněmi a hlukem.

Fotografie muzeu věnoval sběratel Jaroslav Mašek. Díky!

 

 

fotografie ze smutecniho vence
detail smutecniho vence
detail smutecniho vence II
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec