8/2023: Váza s motivem léta

Autorem této křišťálové tenkostěnné vázy ve tvaru kalicha je Jindřich Tockstein. Váza byla vyrobena v roce 1938. Stěna nad dnem je do výše 4 cm zdobena elegantním kolmým měkkým výbrusem. Hlavní dekor vázy představuje rytina s námětem Léta. V jejím středu je vyobrazena nahá žena mezi obláčky, a okolo ní jsou drobné scény, zobrazující žence sklízející obilí a ženu vázající snopy. Každý detail vytváří jedinečný a poutavý obraz tohoto uměleckého díla. Váza precizně a citlivě zpracoval Miroslav Plátek. Její rozměry jsou výška 21,2 cm a průměr 12,4 cm.
Jindřich Tockstein (1914-1975) byl výjimečnou osobností českého umění. Jako rytec skla, grafik a malíř se proslavil svou nekonvenční a bohémskou povahou. Narodil se v Železném Brodě a po absolvování železnobrodské sklářské školy pokračoval ve studiu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Brzy však začal rozvíjet své vlastní umělecké techniky a naučil se samostatně kreslit, malovat a rýt sklo. Jeho návrhy a rytiny na sklo získaly uznání a staly se oblíbenými nejen v Československu, ale i v zahraničí. Kromě svých sklářských děl se věnoval i malbě a grafice. Přestože jeho život byl plný překážek, jeho umělecký vliv přetrval a ovlivňoval další generace umělců a studentů sklářských škol až do devadesátých let. Jindřich Tockstein tak zanechal nezapomenutelnou stopu v českém umění.
Miroslav Plátek (1920-1987) byl významným českým rytcem skla. Studoval na Státní odborné sklářsko-obchodní škole v Železném Brodu a následně na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Už během studií se projevil jako mimořádně talentovaný umělec s unikátním stylem. Jeho rytiny zaujaly mistrovskou technikou a precizností v detailu. Nejčastěji vytvářel vázy s legionářskou tematikou, vlasteneckými motivy, ale i scény ze života na venkově nebo portréty význačných osobností. Jeho autorský styl byl nezaměnitelný a dodával jeho dílům jedinečnost a hodnotu. Plátek se také věnoval pedagogické činnosti na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodu. Jeho rytiny jsou dnes oceněny a nacházejí se převážně v soukromých sbírkách.
Vázu městskému muzeu věnoval n.p. Železnobrodské sklo v roce 1949, konkrétně bývalý závod Jaroslava Vele. Ten byl spolu s dalšími železnobrodskými podniky v roce 1948 znárodněn.


