Zvolte jazyk

5/2023: Smuteční věnec

 

Krásný smuteční věnec je vytvořen z barevného šmelce navlečeného na mosazném drátku. Ze šmelce jsou vytvořené různé květiny. Můžeme identifikovat růže, macešky, nebo třeba i kopretiny. Základ věnce tvoří krajka z bílého šmelce.

Květiny tvoří orámování fotografie mladého muže uprostřed věnce. Muž na fotografii je Jaroslav Holub. Nad fotografií je nápis z modrého šmelce „VĚNOVÁNO OD RODIČŮ“.

O Jaroslavu Holubovi se více dozvídáme z „Historie popisných čísel Vrátu“ od Petra Hořeního, který na svého přítele Jaroslava vzpomíná: „Mnohou pěknou chvíli jsem s ním prožil u šachu, v Sokole, u zábav doma i v okolí a něco i v první světové válce. Byl temperamentní, při tom však spravedlivý, poctivý, pracovitý, dobrý člověk a upřímný přítel, což nejlépe jsem si mohl ověřiti při společné vojenské službě u 74 pěšího rakouského pluku ve frontě válečné u Brodů a Počajeva za bývalou rakouskou Haliči.“

Jaroslav byl brzy po zahájení první světové války v Srbsku raněn, po vyhojení byl opět poslán na frontu, kde byl až do r. 1918. Na konci války byl v Itálii tentokrát raněn velmi těžce a domů se vrátil s projektilem v páteři, který nebylo možné odoperovat. I tak prožil ještě dekádu života. Byl dvakrát ženat. Z prvního manželství měl dceru Marušku. Zemřel v Jičínské nemocnici 17. července 1929 ve stáří 37 let. Pohřben byl na druhý den na železnobrodském hřbitově. Krásný smuteční věnec nechali Jaroslavovi zhotovit rodiče, patrně k některému z výročí. Stáří věnce tak odhadujeme někdy po r. 1929.

Věnec byl původně připevněn na hrobce rodiny Holubovy z Vrátu na železnobrodském hřbitově. Smuteční věnec pochází ze staré sbírky muzea bez předchozí evidence.

 

 

fotografie ze smutecniho vence
detail smutecniho vence
detail smutecniho vence II
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec