Zvolte jazyk

Letní sklářská dílna 2023

 

Sklářské sympozium Letní sklářská dílna vytváří již dvanáctým rokem platformu pro kreativní dialog a sdílení know-how v oblasti uměleckého skla. Principem i cílem sympozia je posilování spolupráce mezi tvůrci, kteří vzájemně debatují o aktuálních tématech, realizují své výtvarné idee, získávají a vyměňují si zkušenosti. Během několika málo dní umělci pracují na svých dílech ve zdejší sklářské škole. Tato díla vznikají také díky dovednostem uměleckých řemeslníků – sklářských mistrů a brusičů, kteří se na realizaci významnou mírou podílejí.

Organizátoři 12. ročníku letos přivítali celkem sedm účastníků. Sympozium se konalo v mezinárodním formátu, protože dvě umělkyně přicestovaly z Norska. Do tohoto projektu se již pošesté zapojila firma Detesk, která opět vytvořila technologické a materiálové zázemí pro jednoho ze sedmi účastníků.

Pro veřejnost byla dopoledne volně přístupná sklářská huť a ve večerních hodinách probíhaly prezentační přednášky o tvorbě jednotlivých umělců.

Letošního sympozia se zúčastnili sklářské výtvarnice Jeanne-Sophie Aas a Kari Mølstad z Norska a čeští umělci Jan Exnar, Milan Krajíček, Soňa Třeštíková, Martin Grosman a Studio IRDS (Ingrid Ráčková & David Suchopárek).

Mezinárodní sklářské sympozium zajistila v převážné míře Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská. Akce byla významnou měrou podpořena z Fondů EHP, dále na sympoziu spolupracovalo Město Železný Brod a sklářské firmy Destesk a Studio Lhotský.

Vernisáž výstavy výsledků sympozia proběhla jako doprovodná akce slavnosti Skleněné městečko v sobotu 16. 9. v budově městského muzea.

 

 

fotografie ze smutecniho vence
detail smutecniho vence
detail smutecniho vence II
Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec